Místa

Národní park Isojärvi

Národní park Isojärvi je na finské poměry malým národním parkem. Isojärvi leží zhruba v půlce cesty mezi Tampere a Jyväskylou a je vhodný zejména na jednodenní výlety - byť přenocovat zde také není problém.

V národním parku se nachází na 30 kilometrů značených stezek, jednotlivé cesty mají od několika málo kilometrů až po zhruba jedenáct. Vzhledem k tomu, že park leží v oblasti jezer, je také ideální příležitostí pro jízdu na kánoích nebo kajacích. A pokud dostanete chuť na rybu, není problém si ji zkusit na jednoduchou udici ulovit.

Národní park Lemmenjoki

Národní park Lemmenjoki je nejsevernějším a zároveň největším z finských národních parků. Své jméno dostal po řece Lemmenjoki, po které se můžete klidně vydat lodí. Park sousedí s norským národním parkem Övre Anarjokka a je skvělým místem pro treky.

Prostředí parku je typické pro oblast Laponska, ve které se nachází. Řeky (tolik neobvyklé ve Finsku, kde naprostou většinu vodních ploch tvoří jezera) se střídají s lesy, bažinami. V severních částech národního parku Lemmenjoki pak vstoupíte do rozsáhlých březových lesů, které jsou typické pro úplný sever Evropy.

Národní park Seitseminen

Národní park Seitseminen patří mezi nejbližší národní parky od třetího největšího finského města Tampere, které leží zhruba padesát kilometrů na jihovýchod. Seitseminen je oblíbeným výletním turistickým místem a ukázkou jihofinské přírody s mokřadami a hlubokými lesy.

Mezi nejzajímavější přírodní krásy národního parku Seitseminen patří eskery, náspům podobné geomorfologické vyvýšeniny vzniklé působením ledovce. Větší esker Seitseminharju vystupuje na zhruba 20 metrů nad své okolí.

Národní park Nuuksio

Národní park Nuuksio patří k těm nejsnadněji dostupným národním parkům Finska. Nachází se na jeho jihu, doslova jen pár kilometrů od souměstí Helsinky-Espoo. Je to oblíbené a příjemné výletní místo, ve kterém můžete v krásné přírodě uniknout ruchu jediného skutečného finského velkoměsta.

Nuuksio nabízí přes tři desítky kilometrů značených tras a je vhodným například i pro přenocování, ať už v chatách či pod stanem. V horkém létě vás pak příjemně zchladí koupání v některém z četných jezer (ve všech je povoleno).

Nejpopulárnější národní parky Finska

Národní park Pallas-Yllästunturi

Společnost Metsähallitus, správce finských národních parků, na svých stránkách zveřejnila seznam šestice těch nejpopulárnějších z nich. Můžete se jím při plánování své cesty finskou přírodou inspirovat, vybrané národní parky jsou totiž rozesety po celém území země. Dvojice z nich je v blízkém okolí Helsinek, a tak jsou cílem volnočasových aktivit obyvatel hlavního města i jeho okolí. Jihovýchodní souostroví je zase lákadlem pro ty, kteří míří do Turku či Hanko a milují mořské scenérie. A trojice z nich představuje ukázku nádherné a nespoutané laponské přírody. Takže tady jsou.

 

Stránky