Vaasa a okolí

Vaasa je přímořským městem na pobřeží Botnického zálivu a jako takové je pro Finsko zcela typické – prošlo si požárem, který zničil starou zástavbu, takže centrum tvoří spíše moderní budovy. Nenajdete tu ani mnoho opravdu zajímavých míst k vidění, a tak může být Vaasa, město s největším zastoupením švédsky mluvících obyvatel ve Finsku (názvy ulic jsou vedle finštiny právě i ve švédštině), spíše jen další krátkou zastávkou na cestě, než nějakým opravdovým bodem zájmu.

Tím by ale mohl být nedaleký pás malých ostrůvků zapsaný na seznam světového přírodního dědictví UNESCO. Výlet lodí na tyto ostrůvky může být opravdu pěkným zážitkem. Pobřeží okolo tohoto města je totiž krom krásných výhledů především unikátní tím, že stoupá tempem až jednoho centimetru ročné a nakonec uzavře Botnický záliv a učiní z něj jezero (vnitrozemské moře), což je v geologii závratná rychlost.

Academill, jedna z nejznámějších budov Vaasy

Původní mořské dno představuje úrodnou ornou půdu, a tak není divu, že okolí města je jakousi obilnicí Finska a ve Vaase samotné naleznete množství sýpek.

Ve Vaase můžete navštívit několik muzeí, zábavní park Wasalandia se zoo či sousední lázně Tropiclandia – oba komplexy leží vedle centra na ostrově Vaskiluoto. Jedním z nejzajímavějších dominant je Academill, bývalý obilný mlýn, nyní součást vysokoškolské instituce Åbo Academy. Ten je svými dvěma hned na břehu moře stojícími věžemi jednou z nejčastěji fotografovaných dominant města.

Krom toho je ještě ve městě několik pěkných cihlových kostelů a dominantní vodárenská věž, která v létě nabízí krásné rozhledy do okolí. A to vše naleznete v dosahu krátké procházky okolo centra.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: