Ubytování a stravování

Jídlo a střecha nad hlavou jsou samozřejmě věcmi, které patří mezi ty nejzásadnější pro příjemnou cestu po cizí zemi. Preference jsou samozřejmě vysoce individuální, ale ať už upřednostňujete cokoliv, ve Finsku o to nemusíte mít obavy, jelikož zde najdete více než dostatek příležitostí a možností.

Volba ubytování závisí nejen na stylu vašich dovolených, ale i jejich místu. Na jihu a při pobytu ve městech to bude pravděpodobně nějaká forma hotelu. Naopak na severu, v Laponsku, nelze než doporučit pronájem některé z četných rekreačních chat, které za velmi přátelskou cenu nabízejí hodně vysoký standard.

Pokud jste dobrodružnější povahy a chystáte se na cestu po některém z větších národních parků, pak zde najdete dostatek míst ke kempování (vždy doporučujeme zjistit si informace v návštěvnickém centru toho kterého parku nebo alespoň přes internet). Často lze využít i turistických kabin, ve kterých můžete zdarma v suchu a teple přespat, pokud zrovna neholdujete stanům nebo vám nepřeje počasí.

Finská kuchyně je svou podstatou podobná té české, jen víc zdravější.

Pro stravování můžete využít jak restaurací, tak nákupů v místních obchodech. Je třeba počítat se zhruba dvoj- až trojnásobnými cenami oproti České republice, ale s tím se nelze než smířit.

Pro oběd pak určitě nelze než doporučit obědové bufety, kterými je pro cestovatele Finsko proslulé. Za velmi příjemnou cenu (odpovídající večeři v české restauraci) si pak můžete vybrat z nabízeného jídla, na co máte zrovna chuť a na kolik máte chuť. Takovéto restaurace obvykle naleznete na všech větších čerpacích stanicích i ve městech. Levnější variantou je pak obdoba obědového bufetu na univerzitách, kde je však třeba počítat s jistými množstevními omezeními a dávat pozor, zda je otevřeno.