Tornio, Kemi a okolí

Na samotném konci Botnického zálivu, na hranicích Finska se Švédskem, leží město Tornio, které je jižní vstupní bránou na společné hranici. S jeho protějškem na švédské straně, Haparandou, ho pojí blízké vztahy.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Město samotné nijak výjimečné, až na svou polohu pro výpravy do švédské či finské části jižního Laponska, není. Ze zajímavostí lze krom samozřejmého oblastního muzea či muzea umění Aine zmínit i zajímavý dřevěný kostel z konce 17. století. Pěkný je i malý ortodoxní kostelík v jižní části centrálního ostrova Suensaari.

Pro znalce piva nebude bez zajímavosti, že Tornio je původním sídlem jedné z nejznámějších finských pivních značek, Lapin Kulta, jejíž továrna ve městě však byla v roce 2010 uzavřena a výroba přesunuta k Helsinkám.

Zajímavé je spíše údolí řeky Tornio, které zhruba deset až patnáct kilometrů severně od města vytváří dlouhé peřeje Kukkolankoski, na kterých si krom krásných výhledů na zvířenou hladinu můžete dopřát třeba jízdu na divoké vodě.

Jen necelých třicet kilometrů jihovýchodně je od Tornia vzdáleno centrum Kemi, dalšího důležitého výchozího bodu oblasti. To je turistickým cílem zejména v zimním období, kdy v jeho blízkosti vyroste Lumilinna, sněžný hrad. V každoročně znovu budované stavbě z ledu je umístěna restaurace či hotel, ve kterém mohou dobrodružnější povahy přespat.

V zimě stojí za úvahu i výlet ledoborcem Sampo, který kotví v Kemi, a dnes funguje především jako turistická atrakce. V jakémkoli období pak v Kemi, pro zájemce o tuto tematiku, stojí za návštěvu výstava drahokamů s expozicí o jejich úpravě i vzniku.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: