Tampere ve zkratce

Tampere je jedno z největších finských měst a jedním z mála, které stojí za návštěvu samy o sobě. Na své si v tomto více než dvou set tisícovém městě přijde snad úplně každý. Kvůli svému poměrně pozdnímu založení roku 1779 Tampere spíše postrádá historickou zástavbu, ale příznivce architektury určitě potěší alespoň zachované komplexy bývalých továren, přestavěné v moderním trendu na restaurace, kavárny a kanceláře.

Kdo má rád adrenalinové atrakce, jistě ho bude během letních dnů lákat návštěva zábavního parku Särkänniemi. V něm stojí i 130 metrů vysoká vyhlídková věž, která celoročně poskytuje skvělé výhledy na toto město stojícící mezi dvěma velkými jezery, Näsijärvi a Pyhäjärvi.

Vyhlídková věž v Särkäniemi

Právě říčka s prudkým spádem, s názvem Tammerkoski, spojující obě jezera, je jakousi osou města. V jejím blízkém okolí najdete většinu jeho lákadel, ať už na severním okraji stojící Särkänniemi, tak komplexy bývalých továren Finlayson a Tampella (v druhé jmenované je největší tamperské muzeum Vapriikki).

O něco dál na jih, těsně předtím než proud přetne hlavní třída Hämeenkatu, stojí hlavní náměstí Keskutori. Jen o něco dál, kde krátký tok Tammerkoski končí, leží přístav, ze kterého se můžete vydat na cestu třeba na oblíbený výletní ostrov Viikinsaari.

A až dostanete chuť uniknout ruchu velkoměsta, můžete vyrazit krátkou procházkou směrem na západ na zalesněný vrch Pyynikki, kde stojí příjemná rozhledna, či na východ, do lesů Kauppi, oblíbeného cíle sportujících obyvatel města.

Přestože se množstvím zajímavostí Tampere samozřejmě nemůže rovnat Helsinkám, tak je přesto lákavým cílem pro návštěvu. Je to navíc jedno z mála finských měst, ve kterých lze strávit více než jeden den a pořád nenavštívit úplně vše. Takže pokud vyrážíte na cestu po jižním Finsku, určitě cestu do Tampere zvažte.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: