Tampere podrobně

Tampere (ve švédštině Tammerfors) je město v jižním Finsku, které se pyšní titulem největšího vnitrozemského města Skandinávie. Počet jeho obyvatel přesahuje 200 tisíc, k čemuž lze ještě přičíst nejméně 100 tisíc lidí žijících v nejbližším okolí. Tímto číslem se tak řadí ve Finsku na třetí místo mezi městy, po Helsinkách a jejich blízkém sousedovi, Espoo.

Z hlediska geografického je Tampere situováno mezi dvěma velkými jezery - Näsijärvi na severu a Pyhäjärvi na jihu. Tyto dvě vodní plochy s rozdílem 18 výškových metrů spojují peřeje Tammerkoski, které byly už v minulosti zdrojem energie a dnes na nich stojí hned několik vodních elektráren.

Tammerkoski

Tampere má za sebou poměrně krátkou historii, oficiálně bylo jako město založeno v roce 1779 švédským králem Gustavem III. a proslulo jako industriální město, přezdívané Manchester severu. Tampere leží přes 160 kilometrů severně od Helsinek a zhruba stejně daleko od Turku. Lze jej snadno dosáhnout i letecky, přes letiště Tampere-Pirkkala.

Město má za sebou krátkou ale skutečně bohatou historii. Původně bylo tržním místem nacházejícím se na březích peřejí Tammerkoski, povýšené o čtyři roky později, 1. října 1779, na město. Na důležitosti si získalo v průběhu 19. století, kdy se stalo centrem finského průmyslu, kterým zůstalo i po část 20. století.

Bylo zároveň i centrem řady významných událostí pro finské dějiny - od stávky v roce 1905, která byla jednou z událostí, které postupně vedly k nezávislosti v roce 1917. Jen o rok později po získání svobody se Finsko ponořilo do občanské války mezi rudými a bílými, ve které Tampere opět hrálo významnou roli. Právě ve městě na březích Tammerkoski se odehrála jedna z nejvýznamnějších bitev, která skončila vítězstvím bílých, kteří nakonec ovládli i celý konflikt.

V průběhu druhé poloviny 20. století zažívalo město postupnou přeměnu z industriálního centra v moderní velkoměsto. V metropoli vznikla řada nových staveb, nových čtvrtí a bývalé průmyslové budovy v centru byly přeměněny v restaurace, muzea či místa jinak sloužící životu obyvatel. V roce 2007 přešlo Tampere na ve Finsku neobvyklý systém voleného starosty. Firmy, které nyní podnikají ve městě, se krom již utlumeného průmyslu soustředí zejména na moderní informační technologie a telekomunikaci.

Z hlediska turistických lákadel je Tampere jako město pravděpodobně ve Finsku druhé nejzajímavější po hlavním městě Helsinki a je jedním z mála finských měst, která stojí za to cíleně navštívit. Srdcem Tampere je hlavní náměstí Keskustori, jehož jižní konec lemuje hlavní třída Hämeenkatu, v jejímž okolí najdete spoustu nákupních příležitostí.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Na náměstí Keskustori můžete obdivovat třeba budovu radnice či kostela (a na druhé straně přes Hämeenkatu se nachází centrální stanice městské hromadné dopravy, což se může pro cestování po městě hodit), ale ty nejzajímavější místa jsou spíše mimo toto centrum.

Začneme-li od západu, tak na táhlé třídě (parku) Hämeenpuisto můžete najít Leninovo muzeum a pokud neholdujete zrovna této světové osobnosti, pak je možnou variantou návštěva muzea Mumínků, slavných postaviček z finských dětských knih, kteří mají své muzeum v budově centrální knihovny Metso poblíž křížení Hämeenpuisto a Hämeenkatu.

Trochu oddechu od velkoměstského ruchu centra vám přinese návštěva zalesněného kopce Pyynikki jen kousek dál na západ, na jehož vrcholu stojí příjemná rozhledna s v Tampere velmi vyhlášenou kavárnou. Odtud můžete vidět svůj další případný cíl, vysokou vyhlídkovou věž v zábavním parku Särkänniemi, ale i celé Tampere. Ovšem pokud budete pokračovat dál na západ směrem od centra, tak kousek od rozhledny začíná příjemná na kopci stojící čtvrť Pispala s tradiční finskou architekturou.

Ale zpět k Särkänniemi, kde si můžete vyzkoušet jednu z četných adrenalinových atrakcí. Pokud máte raději klidný žaludek, tak navštivte alespoň vyhlídkovou věž Näsinneula, která vám poskytne ještě impozantnější výhled než rozhledna na Pyynikki. Není divu, vždyť výtahem jedoucím až šest metrů za vteřinu, se dostanete do výšky více jak sto metrů nad okolním terénem. Krom věže mohou klidu holdující povahy v zábavním parku navštívit třeba ještě delfinárium či akvárium.

Vyhlídková věž v Särkäniemi

Trochu odpočinku od městského ruchu přinese cesta parkem směrem zpět do centra, na jehož východním okraji si můžete prohlédnout třeba staré ruské stáje, či o kus dál, už zase ve městě, starou továrnu Finlayson, dnes přeměněnou v restaurace a kanceláře.

Hned za ní můžete odbočit přes řeku a za ní se kousek vrátit původním směrem, abyste došli k největšímu muzeu v Tampere, Vapriikki, které je vlastně sbírkou několika muzeí – najdete tu třeba to věnované historii a přírodě regionu, technice, ale i lednímu hokeji a mnoha dalším tématům.

O kus dál od Vapriikki ční budova chrámu vystavěného na počátku 20. století ve stylu finské secese. Pěkná stavba stojí alespoň za krátký pohled zvenku.

Další důležitou stavbou je Tampere talo, bíle zbarvený kulturní komplex stojící východně od centra, několik bloků dále za nádražím. Je to koncertní a kongresová hala, která patří k největším ve Skandinávii a pravidelně hostí množství koncertů.

Pokud budete v Tampere zůstávat déle, můžete se projít dál na severovýchod od Tampere talo, minout podivný betonový kostel Kaleva (našincům bude pravděpodobně připomínat velkou sýpku) a zamířit do příměstského lesa Kauppi, který patří k oblíbeným rekreačním a sportovním místům obyvatel Tampere. Zde si krom sportování můžete na břehu jezera vyzkoušet třeba finskou veřejnou saunu či navštívit observatoř.

V rámci Tampere je významná i trochu vzdálená čtvrť Hervanta, která je proslulá svou cihlovou architekturou i vysokou koncentrací studentů a technologických firem, jež tu nacházejí zázemí a těží z propojení praxe s univerzitní výukou.

Pokud se chcete trochu projet po jezeře, pak oblíbeným rekreačním místem je ostrov Viikinsaari ležící jen chvilku jízdy po jezeře Pyhäjärvi z tamperského přístavu, který najdete jižně od Keskustori, na dohled atletického stadionu Ratina.

Přístav v Tampere

V Tampere sídlí hned čtveřice velkých vysokoškolských vzdělávacích institucí - dvě univerzity, University of Tampere (UTA) a Tampere University of Technology (TUT), a dvě polytechniky, Tampere University of Applied Sciences (TAMK) a Police College of Finland. Město je také známo pro svůj bohatý kulturní život, který zastupuje řada divadel či muzeí, ale i festivalů nejrůznějšího druhu a velikosti.

Město žije i bohatým sportovním životem, na jeho území i v blízkém okolí se nachází řada sportovišť. Hlavními sporty jsou lední hokej a fotbal. Tampere je považováno za pravé hokejové město, vždyť na ledu jezera Näsijärvi se hrál první finský zápas v tomto sportu. Nyní zde sídlí hned dva týmy hrající nejvyšší soutěž - Ilves a Tappara, které zároveň patří k velmi úspěšným.

Nejmasovějšímu zájmu aktivních sportovců se ale těší asi druhý sport - fotbal. Krom zmíněných klubů patří k nejvýznamnějším ještě Tampereen Pyrintö, sdružující řadu sportovních odvětví, od velmi populárního basketbalu, až po další ve Finsku oblíbené sporty, jako je atletika či orientační běh.

Tags: