Srovnání cen a co koupit

Oficiálním platidlem ve Finsku je euro, tudíž cenová hladina v zemi je odvislá i od změny jeho kurzu vůči české koruně. Ten se však v průběhu roku liší spíše jen v jednotkách procent, takže jeho výkyvy na celkové náklady nemají zas tak velký vliv.

Obecně lze říci, že ve Finsku jsou zboží a služby dvakrát až třikrát dražší než v České republice, a to v závislosti na tom, oč se jedná. Samozřejmě zboží prodávané celosvětově bude mít přibližně stejné ceny jako u nás v České republice – to je třeba příklad elektroniky.

Čaj s něčím sladkým k zakousnutí vás v kavárně vyjde násobně dráž než doma.

Naopak potraviny, zejména ty lokálně produkované (Finové rádi podporují finské výrobky a často jim dávají přednost i při vyšších cenách, jen aby podpořili místní podnikatele), jsou násobně dražší než v České republice, s čímž se nelze než smířit. Ačkoli lze zde samozřejmě najít i diskontní řetězce, kde nakoupíte levněji.

Zajímavých cen různých věcí můžete dosáhnout v různých slevových akcích, které jsou někdy na velkou část sortimentu. I tak ale musíte počítat s tím, že ve velké většině případů při nákupu obdobných věcí jako v České republice neušetříte.

Pokud chcete koupit něco typicky finského, pak se dívejte po výrobcích se Salmiakki – to je finský pendrek, a Finové jej mají velmi rádi a přidávají jej do mnohých výrobků. Pokud zůstaneme u pochutin, tak typicky severskými výrobky jsou ty pocházející z přírodních surovin, jako jsou různé druhy lesních plodů.

Na spoustě věcí, a to zdaleka nejen potravinách, pak najdete i Mumínky, postavičky z finských dětských knih, kteří jsou známí i u nás. Pak samozřejmě může dojít i na skandinávský design, jehož nejznámějšími finskými zástupci jsou firmy Marimekko a Iittala.