Savonlinna a okolí

Savonlina leží v srdci jezerní oblasti na jihovýchodě Finska. Je to malé město rozkládající se na několika vzájemně propojených ostrůvcích. Bylo založeno roku 1639 okolo už stojícího hradu Olavinlinna, datovaného ke konci 15. století jako ochrana východních hranic před ruskými vpády. Spolu s hradem pak i město padlo během Rusko-švédské války roku 1743 do ruských rukou, ve kterých zůstalo až do roku 1812, kdy bylo připojeno k nově vzniklému Finskému velkovévodství.

Právě hrad je v dnešní době největším lákadlem města. Jméno mu propůjčil norský světec svatý Olaf, odtud tedy Olavinlinna (Olafův hrad). Od svého vzniku roku 1475 si jeho komplex prošel několika přestavbami a rozšířeními a dodnes je výborně zachovalý. Olavinlinna stojí jihovýchodně od města na malém ostrůvku, na který se dá pohodlně dojít po mostě pro pěší.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Už zdálky uvidíte čnít trojici jeho věží obehnaných hradbou, které z něj tvoří stavbu impozantní na pohled. Uvnitř najdete řadu expozic k dějinám hradu, ale i vzácné pravoslavné ikony. Příznivce kultury sem pak jistě bude lákat mezinárodně proslavený operní festival.

Na poloostrově Riihisaari vybíhajícím z jednoho z hlavních ostrovů těsně vedle vstupu na most ke hradu stojí místní muzeum. Krom klasických výstav věnovaných místní oblasti, její historii, kultuře či přírodě, tu najdete i několik zakotvených muzejních lodí.

Ve zhruba dvacet kilometrů vzdálené obci Kerimäki stojí největší dřevěný kostel na světě, s rozměry 45x42x37 metrů, do kterého se vejde až pět tisíc lidí. Ke stavbě vybudované mezi lety 1844 a 1847 se váže pověst, že došlo k záměně jednotek míry (stop za metry) na návrhu, a proto vznikla tak velká stavba. Pravda je však zřejmě taková, že kostel byl v té velikosti už předem zamýšlen, aby se do něj vešla až polovina počtu tehdejších obyvatel oblasti.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Necelých 35 kilometrů jihovýchodně od Savonlinny leží zajímavý geografický útvar Punkaharju, což je zhruba 7 kilometrů dlouhý zalesněný hřeben s příkrými svahy, vytvarovaný ledovcovou činností. Po tomto hřebeni se můžete projít některou z četných turistických cest.

V samé blízkosti stojí umělecké centrum Retretti sloužící ke koncertům a výstavám. Jen kousek dál po hlavní silnici od Retretti pak stojí dřevěná stavba lesnického muzea Lusto, které nabízí expozice seznamující s lesnictvím a průmyslem okolo něj.

Když už se do jezerní oblasti vydáte, rozhodně nelze opomenout doporučit některý z výletů lodí po jezerech – ať už je to největší finské jezero Saimaa či jiné vodní plochy. Při své cestě také můžete navštívit některý z národních parků, jako je například Linnansaari.

Tags: