Sauna

Staré finské přísloví říká: "Jos ei sauna, terva ja viina auta, on tauti kuolemaksi." 

"Když pití, dehet ani sauna nepomohou, nemoc je smrtelná."

 

Sauna je zcela zásadním prvkem finské kultury. To, co je u nás považováno za luxus, je ve Finsku nezbytností, a nebyl by to pořádný dům, kdyby neměl svou saunu. Saunování se ostatně táhne celou finskou historií a není tak divu, že natolik vrostlo do finské kultury. Možnost prohřát zmrzlé tělo v severské zimě je k nezaplacení, a když k tomu přičtete všechny příznivé účinky na tělo a mysl, není divu, že se sauna šíří po celém světě a nabírá neustále na popularitě.

Tradiční finská sauna je poněkud jiná, než si ji asi většina z nás dokáže představit, a i v samotném Finsku na ni moc nenarazíte. Říká se jí kouřová sauna a princip spočívá v tom, že uvnitř ní je ohniště s kameny, pod kterými se zapálí oheň, aby se nahřály a sálaly teplo. Přídomek kouřová nemá náhodou, protože chatičce, ve které je, chybí komín. Když se sauna dostatečně, třeba po dopoledni, vyhřeje, oheň se nechá vyhasnout a kouř vyvětrá ven. Rozehřáté kameny se pak už postarají o dostatečné teplo na dlouhý večer.

Venkovská sauna

Mnohem větší klasikou jsou ale dnes elektrické sauny - na které narazíte i u nás v České republice. Ty aspoň trochu lepší mají i hromádku kamení nahoře, nejen odkazujících na historické kořeny, ale i pro účinnější polévání kamen vodou, což zvyšuje teplotu v sauně.

Teplota v sauně roztopené na finský způsob klidně šplhá ke sto stupňům, a tak pobyt uvnitř může být naplněn opravdu intenzivními pocity. Finové samozřejmě sedí co nejvýše - hlavně aby ukázali, že vydrží víc, ale také proto, že účinek takového saunování je mnohem vyšší, než při i mnohem delším sezení na nižší úrovni. Doporučená doba pobytu se pohybuje okolo 7-20 minut a správné zakončení je rozhodně jedině v pořádně ledovém finském jezeře!

K saunování se samozřejmě váže celá řada zvyklostí a tradic. Když lijete vodu na kamení, neměli byste saunu opustit předtím, než přejde vlna horka následující vypaření vody na rozpálených kamnech. Do správné sauny se chodí bez plavek - výjimkou jsou samozřejmě ty smíšené. A konečně, sauna je jedním z míst, ve kterých se i Finové rozpovídají a hýří otevřeností.