Rovaniemi, Inari a okolí

Rovaniemi

Město pyšnící se titulem hlavní město Laponska je bydlištěm pro zhruba třicet pět tisíc obyvatel. Krom jediné atrakce ale žádným výrazně zajímavým místem nedisponuje, byť je Rovaniemi v souvislosti s Laponskem skloňováno opravdu četně.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Ve městě nenajdete mnoho starých budov, a to dokonce ani na finské poměry. Takřka celé Rovaniemi bylo totiž vypáleno Němci jako pomsta za obrácení se Finů proti jejich vojskům v závěru druhé světové války. Proto můžete obdivovat zejména moderní stavby, jako některé z mostů či budovy navržené zřejmě nejslavnějším finským architektem Alvarem Aaltem (jako jsou například knihovna či dům Lappia). Stejně jako ortodoxní kostel (se zajímavým oltářem) vás ale zřejmě nějak výrazně neohromí.

Co však stojí v Rovaniemi za návštěvu, je proslavené muzeum Arktikum. Přesto však od jeho expozic nečekejte nějaký zázrak, na který by snad mohla napovídat jeho pověst. Jedná se o běžné moderní muzeum v unikátní budově. Právě protáhlá skleněná kupole této stavby navržené dánskými architekty je charakteristickým znakem Arktika. Pod jejími skleněnými deskami se skrývá prosvětlená chodba oddělující dvě expozice, které společně tvoří toto muzeum. Jedna se věnuje arktické přírodě, jejímu koloběhu a křehkosti. Druhá pak Sámům, životu na dalekém severu a historii oblasti okolo Rovaniemi. Právě druhá jmenovaná vás asi zaujme víc svou hloubkou a pojetím.

Budova Arktika

Rovaniemi může být zajímavou zastávkou či výchozím bodem pro cesty na sever. Ostatně jen několik kilometrů severně protíná hlavní silnice E75 severní polární kruh a na stejném místě se nachází vesnice Santa Clause, podle legendy rodáka z místní oblasti.

Přímo na místě, kde silnice E75 vedoucí z Rovaniemi protíná severní polární kruh, leží oficiální poštovní kancelář Santa Clause a vlastně i jeho kancelář. Lehce kýčovitá vesnička (pozor, neplést s nedalekým zábavním parkem Santa Clause, který leží o něco blíže k Rovaniemi) vám nabídne nespočet obchůdků s vánočními a finskými suvenýry i speciální pobočku pošty nabízející unikátní razítko. Vše určitě stojí za krátkou přestávku při cestě na sever či zpět, minimálně abyste se vyfotografovali u linie symbolizující severní polární kruh.

Severní polární kruh

Osmdesát kilometrů jižně od Rovaniemi můžete navštívit polární zoo v Ranua. Při procházce jejím komplexem se vám představí velká část zvířecích obyvatel Laponska a polárních oblastí – včetně takové perly, jako jsou lední medvědi. Pokud máte rádi zvířata, určitě si nenechte návštěvu tohoto místa ujít.

 

Inari

Inari, to už je samotný sever Finska. Za tímto velikým jezerem už leží jen pustá krajina, která za několik desítek kilometrů přejde v Norsko. Inari samotné, které je třetím největším jezerem Finska, je však nádherným místem. Jeho hladina je poseta tisíci ostrovy a ostrůvky, které vytvářejí vskutku kouzelné scenérie. Je to divoké místo, od konce května do konce července ozařované půlnočním sluncem a do konce května svírané ledovým příkrovem. Možná právě to dává této oblasti její krásu.

Není divu, že se Inari stalo posvátným místem Sámů. Nejposvátnějším z míst pak byl ostrov Ukkokivi, na který se dnes můžete vydat lodí z Inari, stejnojmenné obce na břehu jezera. Právě v ní můžete také navštívit muzejní centrum Siida, neboli muzeum Sámů a arktické přírody, jehož vnitřní expozice doplňuje i venkovní skanzen dále přibližující život původních obyvatel Laponska.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: