Příroda

Příroda je ve Finsku tím, co mnozí turisté i místní obdivují. Typicky severská divoká příroda je tolik odlišná od uměle spravovaných středoevropských ploch. V celém Finsku najdete množství přírodních chráněných území od národních parků až po méně významná území, všechny ale existují s cílem ochránit unikátní více či méně nedotčenou flóru a faunu.

Přírodní podmínky se ve Finsku významně liší s ohledem na polohu vůči moři a zejména pak se zeměpisnou šířkou. Z hlediska flóry zde tak najdeme oblasti smíšeného lesa, tajgy či březových porostů. Jsou to zejména lesy a bažinaté oblasti, kterými je Země tisíce jezer proslulá, ale svou nespornou krásu mají i otevřené a polootevřené oblasti v Laponsku.

Typická finská podzimní krajina - lesy u jezera

Stejně jako flóra, je chloubou Finska i fauna. Krom obecně známých severských zvířat, jakými jsou medvěd, vlk, los či sob, žije na území státu i spousta dalších unikátních a vzácných tvorů. Málo známou je například existence vzácné populace poddruhu tuleňů kroužkových na jezeře Saimaa na jihovýchodě země. Symbolem Finska je pak labuť zpěvná, velikostně podobná u nás dobře známé labuti velké.

Přestože medvědí populace není ve Finsku až tak vysoká, při svých toulkách východními či severními částmi Finska můžete potkat i tohoto huňáče

Pokud tedy máte rádi přírodu, pak bude Finsko rájem právě pro vás. Jeho široká síť národních parků a dalších chráněných území nabízí širokou škálu nejrůznějších přírodních krás, které čekají jen na to, až je objevíte.