Porvoo a okolí

Porvoo či švédsky Borgå je malebným jihofinským městečkem ležícím zhruba 50 kilometrů od Helsinek. Jeho základy pocházejí už z počátku 13. století a městem je oficiálně od roku 1346, čímž je po Turku druhým nejstarším finským městem. Porvoo stojí u řeky, na konci hlubokého zálivu, a v nynější době je proslulé především svou zachovalou historickou zástavbou.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Porvoo si podobně jako jiná finská města prošlo svými obdobími požárů, ale jako jedno z mála si dokázalo uchovat část své původní krásy - nynější staré město s malými domky a klikatými uličkami. Na jihu staré město kontrastuje s empírovou čtvrtí vystavenou za ruské nadvlády jako kontrast oproti staré švédské výstavbě. Na její návrh měl vliv ve Finsku tolik angažovaný architekt Carl Ludvig Engel.

Skutečným klenotem Porvoo a nejtypičtějším cílem fotografů jsou ale červené skladištní budovy na břehu řeky. Byly vystavěny v průběhu 18. století a sloužily k vykládání nákladů obchodních lodí a jejich překládání. Porvoo bylo totiž významným obchodním centrem Finska té doby. Zřejmě nejkrásnější výhled na tuto část města vám poskytne most na Mannerheiminkatu.

Ve starém městě najdete i bíle omítnutý městský chrám, který pochází už z 15. století, byť jeho základy jsou ještě o několik století starší. Ve staré radnici kousek od kostela pak můžete navštívit městské muzeum s expozicemi z historie města a regionu. Jižněji, za carské nadvlády vystavěné empírové čtvrti, naleznete dům, ve kterém dvacet let bydlel básník Ludwig Johan Runeberg, který v něm vytvořil třeba text k finské státní hymně.

Pokud máte rádi sladkosti, pak za koupi stojí některé ze speciality místní rodinné firmy Brunberg, která byla v Porvoo založena už roku 1871. Mezi ty nejznámější patří Pusu (Pusy), ochucený šlehaný krém v tenké vrstvě čokolády. Výroba je situovaná v továrně na okraji města, ale firemní obchod naleznete přímo ve starém městě.

V okolí Porvoo stojí za návštěvu bizarní ledovcové mlýny, které najdete necelých třicet kilometrů od města ve směru na Lahti, poblíž silnice Hiidenkirnujentie kousek nad obcí Askola. Jsou to do žuly vymleté díry, ve kterých za poslední doby ledové vířilo kamení a štěrk. Nejhlubší z nich pak má až neuvěřitelných deset metrů do hloubky.

Tags: