Pori, Rauma a okolí

Pori

Pori je pobřežní město západně od Tampere oblíbené pro svou novorenesanční architekturu přelomu 19. a 20. století. Pori bylo tradičně průmyslovým městem a důležitým přístavem. Není bez zajímavosti, že město samotné se v minulosti několikrát stěhovalo kvůli zvedání dna Botnického zálivu. Krom architektury město proslulo i svou písečnou pláží Yyteri a mezinárodním jazzovým festivalem.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Nejvýznamnější památkou tohoto města založeného v polovině 16. století je jistě budova radnice postavená jako palác v benátském stylu. Krom ní můžete v blízkém okolí obdivovat i další architektonické zajímavosti, ať už se jedná o industriální zástavbu, nádherný most či neogotický kostel. Na novém hřbitově (Käppärän hautausmaa) pak stojí krásná bílá budova Juseliova mausolea z počátku 20. století.

 

Rauma

Devadesát kilometrů severně po pobřeží z Turku leží městečko Rauma, díky své historické dřevěné zástavbě zařazené na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Rauma bylo historicky námořní město, ačkoli ve 20. století se v něm do popředí dostal papírnický průmysl a dnes, krom turismu, žije především spojením s dvojicí nedalekých jaderných elektráren v oblasti Olkiluoto (přičemž další, třetí, elektrárna je ve výstavbě).

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Město Rauma bylo vystavěno kolem starého františkánského kláštera, který připomíná mimo jiné stále stojící kostel Svatého kříže z poloviny 15. století, a přes divoký požár v závěru 17. století, si město následnou rozsáhlou novou výstavbou dodnes zachovalo spletité a klikaté uličky středověkého rázu. Jako takové bylo zařazeno na seznam UNESCO jako ukázka historického skandinávského města vystavěného ze dřeva.

Staré město je v dnešní době největší historickou jednotnou dřevěnou zástavbou stojící ve Skandinávii a pyšní se zhruba 600 stavbami na 28 hektarech plochy. Naprostá většina domů je v osobním vlastnictví a po několika opravách, samozřejmě prováděných s ohledem na jejich historickou cenu.

Ve městě najdete řadu muzeí připomínajících život Finů v minulém století. Také je zde příležitost k nákupu množství originálních řemeslných výrobků. A pokud budete unaveni architekturou, můžete se vydat na krátký výlet lodí po nedalekém souostroví.

Navíc, jen dvacet kilometrů východně, kousek nad obcí Lappi, se nachází další památka zapsaná do seznamu světového kulturního dědictví UNESCO, pohřebiště z doby bronzové na Sammallahdenmäki. Toto více než tři tisíce let staré místo se chlubí více než třiceti žulovými mohylami poskytujícími pohled do náboženských a kulturních zvyklostí tehdejších obyvatel Finska.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: