Počasí a klima

Klima Finska je na středoevropské poměry poněkud tvrdé. Typické jsou pro něj poměrně mrazivé zimy a teplá léta. Důležité jsou samozřejmě i měnící se délky dne a noci, které se v průběhu roku výrazně liší v jižním Finsku, natož pak na jeho severu.

Zima je ve Finsku obvykle tuhá a trvá něco okolo čtyř až pěti měsíců. Jak říkají sami Finové, neexistuje nic jako typická finská zima – její začátek i konec se mezi lety poměrně mění, a tak někdy sníh leží už od konce listopadu a někdy až od ledna. A i v jižním Finsku pak klidně může zůstat až do začátku května. Teploty během zimy běžně padají k -20 stupňům Celsia, ale obvykle je i několik dní okolo -30 stupňů, přičemž na severu může dojít i na extrémnější podmínky.

Finská zima

Jaro je na druhou stranu Finy považováno za nejkrásnější období roku. Obloha bývá po zatažené zimě obvykle čistá, takže slunce příjemně svítí a teploty dosahují desíti až patnácti stupňů. Vzhledem k relativně dlouho trvající zimě už jsou navíc dny celkem dlouhé a finská příroda začíná ožívat.

Léta ve Finsku mohou být velmi teplá. Výjimkou nejsou ani tropické dny teplotou srovnatelné s těmi v České republice.

I finský podzim má své kouzlo, zvláště pokud vyjedete do některého z národních parků, které se v té době zbarví do podzimních barev. Jen pozor na počasí, protože s podzimem přichází zatažená obloha a déšť, což s sebou nese počasí ne nepodobné českému listopadu.

Počasí je obecně ve Finsku kvůli jeho geografické poloze obtížně předvídatelné, a přestože existují i dlouhodobé předpovědi, nelze se na ně příliš spolehnout ani v oblačnosti ani v teplotách. Krátkodobé předpovědi už jsou celkem spolehlivé, ačkoli i tak během toho kterého dne můžete bez problémů zažít trochu odlišné počasí, než očekáváte.

Tags: