Oulu a okolí

Oulu je pobřežním městem na severovýchodním konci Botnického zálivu.  Přes svou velikost v regionu není průvodci považováno za nějak výjimečně zajímavé město. Podobně jako další finská sídla si i Oulu v 19. století prošlo požárem, který zničil původní dřevěnou historickou zástavbu a vynutil si kompletní znovuvybudování. V dnešní době je Oulu univerzitním městem, ve kterém sídlí druhá největší finská univerzita.

Radnice v Oulu

Co ale městu nechybí, je jistá kouzelná atmosféra. Postrádá sice historické budovy, ale jeho centrum má své kouzlo a ve spojení s procházkou příjemným parkem začínajícím na ostrově Linnansaari (Hradním ostrově – na jeho západním okraji kdysi stával hrad, který ale zničila exploze skladu střelného prachu v 18. století a prakticky nic z něj nezbylo), protkaným sítí cest a malých mostů, může být příjemnou zastávkou při cestách severní částí Finska. Městský park Ainola, jehož velkou část krom ostrova Linnansaari tvoří i další ostrov Hupisaari, je opravdovou oázou klidu v městském ruchu.

Z budov v centru stojí za pozornost radnice spolu s nedalekou katedrálou. Mezi architektonické hřeby finských měst patří staré kryté tržnice a ani ta v Oulu není výjimkou, byť náhodné návštěvníky spíše zaujme socha tlustého policisty před ní.

Kauppahalli - tržnice

Příznivce techniky a vědy zase potěší vědecké centrum Tietomaa s vysokou věží, která má představovat startovací rampu pro raketu. V jeho komplexu naleznete mimo jiné observatoř či kino promítající filmy s vědeckou a přírodovědnou tematikou.

Bohatou nabídku zajímavých míst nabízí i blízké okolí Oulu. Asi patnáct kilometrů jihovýchodně od centra města podél řeky Oulujoki stojí skanzen Turkansaari s několika desítkami historických staveb připomínajících život dřevorubců a dehtařů v minulých stoletích. V turistické sezóně zde můžete vidět ukázku celé řady řemesel a svést se lodí z Oulu přímo ke skanzenu některou z lodí, které v minulosti dehet převážely.

Cílem denního výletu může být ostrov Hailuoto, který je největším v Botnickém zálivu a který leží pár desítek kilometrů od Oulu. V létě je možné využít trajektu, v zimě pak tloušťka ledu často umožňuje na něj přejet dokonce i autem. Ostrov je cílem především kvůli svým písečným plážím a přírodě, ale můžete se podívat i na místní maják a pole větrných elektráren.

Necelých osmdesát kilometrů jihozápadně po pobřeží od Oulu leží staré město Raahe, ve kterém se dochovalo několik stovek starých dřevěných domů z 19. století. Krom starého města je jedním z dalších lákadel Raahe zřejmě nejstarší místní muzeum ve Finsku. To se chlubí sbírkou s námořnickou tematikou a perlou mezi exponáty je pak nejstarší potápěčský oblek na světě.

Pokud ale pokračujete dále na sever, do Laponska, pak vaše cesta pravděpodobně povede směrem na jedno z trojice měst Tornio, Rovaniemi a Kuusamo, ty už ale náleží do jiných článků, které popisují zajímavá místa začínajícího Laponska.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: