Okolí Helsinek

V blízkém okolí Helsinek naleznete spoustu dalších zajímavých míst. Jednou z možností je návštěva Espoo, města, která je dnes de facto ze západní strany součástí Helsinek. Dnes je to centrum hi-tech průmyslu, ale najdete zde i několik pěkných historických staveb či muzea automobilů a moderního umění.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Příznivce architektury to jistě bude lákat do obce Kirkkonummi, asi třicet kilometrů západně po pobřeží od centra Helsinek, kde se nachází slavný ateliér Hvitträsk založený na počátku 20. století trojicí Eliel Saarinen, Herman Gesellius a Armas Lindgren.

Zhruba 40 kilometrů severozápadně od Helsinek leží Lohja, městečko proslavené svým kostelem svatého Vavřince z 15. století. Kostel je výjimečný, krom svých vnějších zdí, především bohatou vnitřní výzdobou se směsicí výjevů různého původu inspirace. Krom kostela zde v bývalém vápencovém dole najdete i zajímavé podzemní muzeum, do kterého se lze dostat jak moderním výtahem, tak starou těžařskou cestou.

Pokud byste po výletech po městě zatoužili i po troše přírody, pak jen pár desítek kilometrů severně od Helsinek leží klidný národní park Nuoksio,  vyzývající k příjemným procházkám lesnatou finskou přírodou s řadou jezer a malých kopečků.

Zhruba dvacet pět kilometrů severně od Helsinek vede mezi městečky Tuusula a Jarvenpää silnice Tuusulan Rantatie, která běží po pobřeží jezera a která se stala na počátku 20. století oblíbeným místem pro umělce – dnes zde najdete řadu muzeí a krásných staveb.

Na východ po pobřeží pak leží město Porvoo, o kterém už ale pojednává samostatný článek. V něm si na své přijdou příznivci malebných dřevěných historických staveb, neboť Porvoo je jedno z mála finských měst, které se jimi může chlubit.

Tags: