Nejpopulárnější národní parky Finska

Společnost Metsähallitus, správce finských národních parků, na svých stránkách zveřejnila seznam šestice těch nejpopulárnějších z nich. Můžete se jím při plánování své cesty finskou přírodou inspirovat, vybrané národní parky jsou totiž rozesety po celém území země. Dvojice z nich je v blízkém okolí Helsinek, a tak jsou cílem volnočasových aktivit obyvatel hlavního města i jeho okolí. Jihovýchodní souostroví je zase lákadlem pro ty, kteří míří do Turku či Hanko a milují mořské scenérie. A trojice z nich představuje ukázku nádherné a nespoutané laponské přírody. Takže tady jsou.

 

Oulanka

Tento park ležící na okraji Laponska je místem pro výpravy krásnou přírodou plnou lesů, zurčících bystřin a vůbec krásné finské přírody. Jeho 80kilometrová stezka Karhunkierros (Medvědí okruh) patří v zemi k těm nejproslulejším.

Urho Kekkonen

Národní park Urho Kekkonena je pojmenován po nejslavnějším finském prezidentovi, který tuto krajinu velmi miloval. Její kouzlo je skutečně nepřehlédnutelné a ukáže vám to nejlepší z celého Laponska. Ať už jsou to zalesněná údolí či holé, větrem šlehané vrcholky.

Více o národním parku Urho Kekkonen v samostatném článku

Nuuksio

Nuuksio je útočištěm nezkalené finské přírody lesů a jezer, které navíc leží jen hodinu jízdy od Helsinek. Pokud tedy budete trávit celý svůj pobyt jenom v hlavním městě, zkuste poznat finskou přírodu alespoň prostřednictvím krátkého výletu do tohoto příjemného národního parku.

Jihozápadní souostroví (Southwestern Archipelago)

Tisíce a tisíce malých ostrůvků vynořujících se z moře obklopují jihozápadní pobřeží Finska. Můžete mezi ně vyrazit na kratší či delší výlet lodí a užívat si příjemné ostrovní krajiny, která se před vámi vynořuje. Každý ostrov je unikát a v této oblasti jich je opravdu nespočet.

Pallas-Yllästunturi

Národní park Pallas-Yllästunturi

Národní park plný lesů a holých vršků nabízí jedny z nejkrásnějších pohledů do laponské krajiny. Můžete v něm putovat po množství stezek a v zimě se na stejném místě prohánět na běžkách či v několika lyžařských střediscích i na sjezdových lyžích.

Více o národním parku Pallas-Yllästunturi v samostatném článku

Repovesi

Nejmenším z šestice nejpopulárnějších finských národních parků je Repovesi. Jeho velikost však neznamená, že v něm není o co stát. Rozeklané skály a nádherná jezera vám dávají okusit pravou finskou přírodu. To vše jen pár hodin cesty od hlavního města Helsinki.

 

Finsko ale nabízí mnohem víc, než jen tuto šestici národních parků. Mnohé z těch, které se na tento krátký seznam nedostaly, nabízí neméně krásnou přírodu. A nezapomeňte, mezi jejich devízy pak patří i to, že nepatří mezi ty nejnavštěvovanější!