To nejlepší z Finska

Pokud se pokusíme shrnout to nejlepší z Finska, tak nutně musíme přejít do dvou oblastí. První jsou zcela jistě města a jejich historická či kulturní lákadla. Druhou je pak příroda a její krásy. Na rovinu je třeba říci, že kvůli tomu prvnímu Finsko cílem velké části turistů opravdu není. Je to právě nespoutaná příroda Skandinávie, co láká cestovatele do této daleké země, ačkoli není pravdou, že Finsko nemá co nabídnout ani těm, co se zajímají o kulturu, historii a městský život.

Ve Finsku obvykle nenalezneme krásná historická města, plná muzeí a koncertních sálů – snad krom trojice Helsinki, Tampere a Turku. Pokud tedy máte prostor jen na několik měst, pak si vyberte některé z této trojice. Máte tím záruku, že i když nepojedete za ničím konkrétním, vždy si najdete něco, co vás zabaví.

Tampere, jedno z mála velkých měst Finska

Tento výběr si pak doplňte podle toho, co vás zajímá – pokud je to historie, tak si zajeďte na hrady ve městech Savonlinna či Hämeenlinna. Pokud vás zajímá architektura, proč nenavštívit Jyväskylu, se kterou měl mnoho co do činění slavný Alvar Aalto. A jestliže vás neuspokojí kulturní nabídka největších měst, pak se stačí podívat po internetu a budete překvapeni, že v podstatě každé trochu větší město ve Finsku nabízí nějaký svůj mezinárodní festival.

Hrad Häme

Ale i kdyby to nebylo cílem vaší cesty, tak věnujte alespoň chvilku finské přírodě a navštivte některý z národních parků. Je jich nespočet a najdete je i v blízkosti těch největších měst. Můžete se těšit na nekonečné lesy s bažinami a krásnými jezery. Ale i souostroví v moři, která jsou bludištěm skal, ostrůvků a zálivů.

Na jihovýchodě pak můžete navštívit divokou přírodu Karélie, na samotných hranicích s Ruskem. Do dáli se táhnoucí lesy protknuté jezery dávají dobrou představu, jak Finsko vypadalo před příchodem člověka.

Skutečným přírodním klenotem Finska je ale Laponsko. Laponsko bývá často považováno za synonymum Finska, byť mnohé lidi možná překvapí, že celá historická oblast se rozkládá svou výraznou částí i ve Švédsku a Norsku.

Právě zde můžete najít opravdovou divokou severskou přírodu. Její rozmanitost a krása vám vyrazí dech. Jsou zde samozřejmě pro Finsko tak typické lesy a jezera, ale i otevřené planiny, prudké kopce a zuřivé bystřiny. V Laponsku můžete vyrazit do některého z bezpočtu obrovských národních parků, ve kterých nemusíte chodit jen po značených stezkách, ale i vyrazit divočinou na dlouhé výpravy na vlastní pěst.

Finská příroda nedaleko Turku

Finsko je možná řídce osídlenou  zemí s poměrně chudou historií, ale najdete v něm dost lákadel hned na několik cest. Můžete putovat po zcivilizovaném jihu, okusit východní divokou přírodu či projet labyrintem pobřežních ostrůvků, ale v žádném případě byste neměli vynechat návštěvu severu země, Laponska.

Přehled zajímavých míst, které Finsko nabízí, najdete v sekci Místa.