Národní park Urho Kekkonen

Národní park Urho Kekkonen patří mezi ty nejvyhlášenější národní parky celého Finska. Své jméno nese po nejvýznamnějším finském prezidentovi, který za studené války dokázal zemi udržet neutralitu a nezávislost na sousedícím Sovětském svazu. Park se rozkládá na zhruba 2550 kilometrech čtverečných a nabízí vše od krátkých několikakilometrových túr až po mnohadenní výpravy.

Výhled z vrcholku Kaunispää

Existuje několik možných výchozích bodů do tohoto národního parku, z nichž nejznámějším je zřejmě Sääriselkä, turistické středisko ležící přes 300 kilometrů severně od Rovaniemi. Pokud jenom projíždíte a nechcete trávit v národním parku delší dobu, pak lze doporučit alespoň zastavení na vrcholu Kaunispää na severním konci Sääriselky, jehož nezalesněný vrchol poznáte už zdálky. Z Kaunispää se vám posléze otevřou krásná panoramata na národní park i okolí.

Asi třicet pět kilometrů jižně pod Sääriselkou leží Tankavaara, zlatokopecké centrum, které se dnes stalo velkou turistickou atrakcí. Můžete zde navštívit zlatokopeckou vesnici, muzeum zlata, ale stejně tak se můžete pokusit i nějaké to zlato vyrýžovat. Krom zlatokopeckého centra se zde nachází i centrum pro návštěvníky národního parku Urho Kekkonen a vychází odtud několik turistických tras.

Oficiální stránky národního parku na Outdoors.fi (oficiální anglický web finské správy národních parků)