Národní park Patvinsuo

Patvinsuo je zástupcem karelských národních parků a je významný zejména kvůli ochraně mokřad. Chráněné území leží asi 90 kilometrů severovýchodně od Joensuu. Svou rozlohou patří spíše mezi menší národní parky, ale není problémem se do něj vypravit třeba i na dvoudenní túru, včetně případného napojení na Karelskou turistickou cestu.

Zvířetem v emblému Patvinsuo je medvěd, kterého v tomto chráněném území můžete skutečně potkat, byť se lidem obvykle vyhýbá. Často vidět jsou oproti tomu další zvířata obývající mokřiny, jako jsou bobři či četné druhy ptáků. Pro pozorování ptáků stojí v národním parku věž na Teretinniemi a pozorovací plošiny v Lahnasuo a Surkansuo.

Hlavním informačním bodem parku je informační chata poblíž jezera Suomunjärvi, které leží v severovýchodním cípu národního parku. Přímo u ní je i jedno z parkovacích míst, které je díky své poloze poblíž středu území výborným výchozím bodem, na který se napojuje většina hlavních turistických stezek vedoucích Patvinsuo.

V národním parku najdete tři hlavní krátké okruhu - Kuusipolku, Lakkapolku a Mäntypolku (s ukázkou milíře na výrobu dřevěného uhlí), které mají 3-4,5 kilometru a leží v různých místech národního parku. Z delších okruhů lze jmenovat patnáctikilometrový Suomunkierto vedoucí okolo jezera Suomunjärvi a nejméně pětadvacetikilometrový Patvinkierto (na něm stojí věž určená k pozorování ptactva). Případně pak napojení na již zmíněnou Karelskou turistickou cestu.

Pokud se chcete vydat do Patvinsuo na delší túru (s přespáním), určitě se podívejte na oficiální stránky tohoto finského národního parku, na kterých najdete dostatek informací o možnostech přespání či získání pitné vody. Také je v tomto případě vhodné nahlédnout, kde jsou oblasti s omezeným přístupem, popřípadě ty, ve kterých probíhají vojenská cvičení finské armády.

Oficiální stránky národního parku na Outdoors.fi (oficiální anglický web finské správy národních parků)