Národní park Nuuksio

Národní park Nuuksio patří k těm nejsnadněji dostupným národním parkům Finska. Nachází se na jeho jihu, doslova jen pár kilometrů od souměstí Helsinky-Espoo. Je to oblíbené a příjemné výletní místo, ve kterém můžete v krásné přírodě uniknout ruchu jediného skutečného finského velkoměsta.

Nuuksio nabízí přes tři desítky kilometrů značených tras a je vhodným například i pro přenocování, ať už v chatách či pod stanem. V horkém létě vás pak příjemně zchladí koupání v některém z četných jezer (ve všech je povoleno).

Příroda národního parku Nuuksio je bohatá - park je situován na hranici mezi severní zónou dubového lesa a jižní zónou severského lesa. Jeho prostředí bylo formováno ledovci a je plné údolí a soutěsek mezi kopci dosahujícími až 110 metrů nad mořem. V národním parku najdete pro Finsko typické četné mokřady a více než padesátku jezer.

Ze zvířeny je zajímavý její nejvzácnější živočich, který je zároveň i v symbolu parku - poletuška slovanská (v angličtině Siberian Flying Squirrel, tedy doslova sibiřská létající veverka). Ta díky svým osrstěným blánám může plachtit ze stromu na strom. Vyskytuje se od Skandinávie po Japonsko, ale i tak patří mezi ohrožené druhy.

Pokud se tedy Váš pobyt ve Finsku omezí jen na hlavní město, určitě nezapomeňte okusit i trochu finské přírody - její nádhernou ukázku najdete právě v národním parku Nuuksio.

Oficiální stránky národního parku na Outdoors.fi (oficiální anglický web finské správy národních parků)