Národní park Kurjenrahka

Na jihozápadě Finska, jen pár desítek kilometrů od Turku, leží malý národní park Kurjenrahka. Ustanovený v roce 1998, rozhodně nepatří se svými 29 kilometry čtverečními rozlohy k těm největším, ale nabízí příjemné procházky jen nedaleko hustě osídlených oblastí Finska.

Mokřiny národního parku

Symbolem národního parku je dvojice jeřábů v letu. A není divu, Kurjenrahka je jedním z jejich sídlišť, do kterých tito obrovití stěhovaví ptáci přilétají až z daleké Afriky. Běžně je tu můžete potkat, jak kráčí po zemi a hledají potravu.

Když už vám nevyjde pozorování jeřábů, můžete se aspoň vydat na krátkou procházku tímto bažinatým parkem. Nemusíte se bát přílišného namočení, všude vedou lávky, díky kterým sice můžete bažiny pozorovat zblízka, ale i pěkně ze sucha.

Jeřáb v okolí národního parku

Kurjenrahka je cílem spíše jen pro jednodenní a kratší výlety. Nejzajímavějším místem je Kuhankuono, hraniční kámen, na kterém se sbíhají hranice hned osmi municipalit. Nádherný je také břeh jezera Savojärvi.

Pokud tedy trávíte nějaký čas v Turku nebo jím projíždíte, možná vás krátká několikahodinová zastávka v tomto národním parku potěší.

Oficiální stránky národního parku na Outdoors.fi (oficiální anglický web finské správy národních parků)