Laponsko

Laponsko je oblastí rozkládající se v severní Skandinávii na území tří států – Finska, Norska a Švédska (tedy nejen Finska, jak je někdy mylně tvrzeno). Pokud se řekne Laponsko, na mysl vám zřejmě vyskočí několik pojmů jako divočina, sobi, Sámové a možná mnohé jiné další. Název Laponsko v sobě nese určité kouzlo vzdáleného světa na okraji Evropy a je skutečně jedním z nejdivočejších a přesto relativně bezpečných a dostupných koutů Starého světa.

V této části se budeme věnovat jen finskému Laponsku, ale to rozhodně neznamená, že by jeho švédská nebo norská část také nestála za návštěvu. Jak však zjistíte, pokud byste chtěli cestovat jen po finském dílu této oblasti, mohli byste tu klidně strávit hned několik dovolených.

 

Finské Laponsko

Finské Laponsko (dále jen Laponsko) je skutečně jen velmi řídce osídleným územím. Většina obyvatel žije v několika málo městech – jako je třeba Rovaniemi – a turistických střediscích. Narazit zde také můžete na kočovné původní obyvatele oblasti Sámy (neboli Laponce).

Sámská kultura může být obecně jedním z hřebů vaší cesty. Byť je třeba přiznat, že podobně jako třeba u amerických indiánů, i ona reaguje na peněženky turistů, a tak jsou Sámové, na které nejčastější narazíte, spíše placenou turistickou atrakcí.

Sobi na kraji silnice? V Laponsku nic výjimečného

Co je pro Sámy a celé Laponsko typické, je chov sobů. Tam, kde v jižnějších částech Finska u silnic narazíte na dopravní značky varující před losy, tak tam je v Laponsku varování před soby. Nebude trvat dlouho a jistě na nějaké narazíte, protože po celé oblasti se jich – zdánlivě – potuluje obrovské množství. Část z nich je volně žijících, ale velký podíl mají ti, kteří jsou chovaní lidmi.

Krom návštěvy několika zajímavých míst, jakými jsou například Rovaniemi či Inari, jsou cílem naprosté většiny cestovatelů Laponskem jeho národní parky. Najdete zde některé z těch největších v celém Finsku a můžete se do nich ponořit na skutečně dlouhé pěší výlety, během kterých se můžete toulat skutečnou divočinou. Z řady chráněných území v Laponsku v tomto vyniká zejména trojice národních parků Urho Kekkonen, Lemmenjoki a Pallas-Yllästunturi.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: