Lahti a okolí

Lahti je městem celosvětově proslaveným zimními sporty. Leží asi 100 kilometrů severovýchodně od Helsinek a se svými sto tisíci obyvateli mu patří příčka v závěru desítky největších finských měst. Jako mnoho finských měst leží i Lahti na břehu jezera, v tomto případě Vesijärvi. Má za sebou industriální minulost, která zanechala na městě hluboké jizvy, zejména sociální, nicméně i zde se situace obrací k lepšímu a Lahti je zajímavým městem k návštěvě.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Jak už bylo řečeno, Lahti je městem sportu, pravidelně se zde pořádají světové závody ve skocích na lyžích a už šestkrát se mezi lety 1926 až 2001 stalo i dějištěm světového šampionátu v severském lyžování. V centru zimních sportů pak můžete najít zajímavou expozici o vývoji lyžování a podívat se na vyhlídkovou plošinu na vrcholu nejvyššího ze skokanských můstků.

Krom sportu se Lahti snaží prosadit i v kulturním prostředí a klíčovým prvkem této snahy je nedávno vystavěný komplex koncertní síně a kongresového centra Sibelius Hall (pojmenovaná po finském skladateli Jeanu Sibeliovi žijícím na přelomu 19. a 20. století). Příznivce architektury pak jistě potěší městské centrum a na své si přijdou i zájemci o různá muzea, kterých Lahti nabízí pěknou řádku (například expozici rozhlasového a televizního vysílání v polovině 20. století).

Lahti má několik pěkných parků, které nabízejí jak sportovní, tak kulturní vyžití, nebo jen prostou klidnou procházku pro ty unavené ruchem města. Krásné je rovněž okolí starého přístavu (Vanha Satama), kde je dnes promenáda s řadou kaváren a restaurací. Přístav je zároveň výchozím bodem osobní lodní dopravy a vyhlídkových plaveb.

Jen několik kilometrů západně od Lahti leží město Hollola, které se pyšní krásným středověkým kamenným kostelem z 15. století (ten leží ještě kus severně od hlavní silnice). Dovnitř se vstupuje skrz portál ve věži se zvonicí navrženou slavným finským architektem C. L. Engelem. Na samotném kostelu zaujmou už jeho nádherné obvodové zdi. Velkou historickou hodnotu mají i dřevěné rytiny, z nichž některé se datují až do dob vzniku kostela.

Tags: