Kuopio

Kuopio je jedním z velkých měst středního Finska. Toto takřka devadesátitisícové univerzitní město leží, jak už je ostatně ve Finsku takřka pravidlem, na břehu jezera – v tomto případě pojmenovaného Kallavesi. Kuopio, které se městem stalo v polovině 17. století, proslulo ve své rané historii především jako vnitrozemský přístav.

Procházka kolem přístavů je velmi příjemná

Kuopio zajímavostmi zrovna neoplývá, a tak může být cílem jednodenní návštěvy nebo spíše zastávkou během vaší cesty po Finsku, aniž by vás jen krátké zastavení o něco ochudilo. Určitě se vyplatí projít centrem a okolo zálivů jezera s malými přístavišti. Dále pak můžete navštívit některá z četných muzeí – Kuopio muzeum (věnující se historii města, kultuře a přírodě oblasti Savo, do které spadá), oceňované Muzeum ortodoxní církve s bohatými sbírkami a další.

Zejména za krásného počasí by ale vrcholem vaší cesty mohla být návštěva vyhlídkové věže Puijo. Tato 75 metrů vysoká stavba s restaurací na svém vrcholu vám ze své vyhlídkové plošiny poskytne dech beroucí pohled do zdejší jezerní krajiny poseté lesy porostlými ostrůvky.

Vyhlídková věž Puijo

Věž stojí asi dva a půl kilometru severně od centra na zalesněném vrcholku, a pokud se vám na ni nechce podniknout cestu pěšky, můžete při pohodlné dopravě autem využít přilehlého parkoviště. V okolí rozhledny pak můžete projít chráněnou přírodní oblastí a pokochat se pohledem na místní skokanské můstky, které stojí jen o kousek dál.

Kuopio vám pravděpodobně nepřinese nějaké výjimečné vzpomínky, ale za krátkou návštěvu rozhodně stojí – zejména pak vyhlídková věž Puijo, z jejíhož vrcholku získáte další díl skládačky odpovědi na otázky, proč se Finsku říká Země tisíce jezer.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: