Kde složit hlavu v národních parcích

Výlet do národního parku může být krátkou procházkou, ale i delším putováním. V případě delší než denní cesty pak musíte řešit, kde přespat. Není vždy ideální ani nejlevnější vracet se do výchozího bodu a tam zůstávat v nějakém hotelu. Abyste mohli podniknout opravdovou túru národním parkem, pak budete potřebovat přespat někde v přírodě.

Základem je ve většině případů stan, který s sebou nesete. Spolu se spacáky a karimatkami vám přidá dodatečnou váhu a naopak ubere místa v batozích. Moderní stany sice nejsou takovou zátěží, ale přesto ji pocítíte. V případě pěkného počasí to ale může být příjemná varianta.

Vždy si nicméně předem zjistěte, jaké jsou možnosti stanování v národním parku. Někde je to poměrně volné, jinde se musíte vydat jen na označená místa ke stanování a rozdělávání ohně.

Ubytovat se můžete třeba ve velmi dobře vybavených chatkách - Pallas-Yllästunturi

Když je však šeredně nebo se vám dokonce ani stan s sebou nosit nechce (na delší putovní výpravy by se ale měl raději nést v každém případě), jsou další možností některé ze sítě chatek stojících po národních parcích. Jejich přehled vždy získáte na mapách, které jsou v dostání v informačním centru národních parků spolu s dalšími informacemi.

Nejčastější formou jsou takzvané otevřené chatky, ve kterých můžete zdarma přespat přes noc. Druhou pak jsou chatky, které jsou na objednávku a za poplatek. Ty vám na druhou stranu nabízejí jistotu, že v chatce opravdu budete mít místo a v některých případech je lze využít i na vícero dní. V chatkách zdarma totiž zvláště pak ve frekventovanějších oblastech může být v turistické sezóně rychle obsazeno.

Plánování toho, kde složit hlavu při vaší výpravě národním parkem, je jednou z těch nejdůležitějších činnosti (asi hned po zásobách jídla). Pokud s sebou nesete stan, máte jistou dávku volnosti, kde nakonec složit hlavu, přesto si však vše potřebné dopředu zjistěte a naplánujte.