Karélie

Karélie je oblastí ležící na území Finska a zejména Ruska. Historicky se nadvláda té které země nad jednotlivými částmi Karélie často měnila, až se ustálila na nynější podobě. Finská Karélie, které se v tomto článku věnujeme, je dělena na severní a jižní, z nichž obě leží ve východní části jižního Finska. Je to země jezer a lesů a tedy oblíbený cíl všech milovníků nedotčené přírody.

 

Jižní Karélie

Jižní Karélie je svou rozlohou o něco více než 7 tisíc čtverečních kilometrů zhruba třikrát menší než její severní protějšek. 130 tisíci obyvateli se mu však takřka vyrovnává. Největším městem je s více než 70 tisíci obyvateli Lappeenranta ležící na jižním okraji jezera Saimaa, největšího jezera Finska a čtvrtého největšího v Evropě.

Poblíž Lappeenranty se roku 1741 odehrávala jedna z rozhodujících bitev švédsko-ruské války let 1741-1743. Dalším významným rokem byl letopočet 1856, kdy byl oficiálně otevřen kanál spojující jezero Saimaa s Baltským mořem v současném ruském Vyborgu.

V samotném městě pak za prohlídku stojí zachovalý dřevěný kostel z konce 18. století. Blízko přístavu jsou zbytky pevnosti postavené na místě bývalého městského centra z poloviny 17. století. Krom řady řemeslnických a kulturních staveb na jejím prostoru najdete i nejstarší ortodoxní kostel ve Finsku z roku 1785, taktéž muzeum Jižní Karélie a mnohá další. Na pláži u jezera pak každoročně vyrůstá velký písečný hrad, který rovněž stojí za shlédnutí.

Největším turistickým lákadlem je však zřejmě samotné jezero Saimaa. To je rájem pro nejrůznější vyjížďky lodí a soustavou kanálů je propojeno nejen s Baltem, ale i s řadou dalších finských jezer. Nabízí taktéž nespočet ostrovů a ostrůvků. Pestrá a výjimečná je ale i fauna – jezero je domovem pro kriticky ohroženou populaci poddruhu tuleně kroužkového s jen několika sty jedinci. Právě na něj je možné narazit v jednom z několika místních národních parků – Linnansaari, který se ale nachází až dále na sever.

Dalším městem, které stojí v oblasti za zmínku, je takřka 30tisícová Imatra, ležící na hranicích s Ruskem, v místě, kde řeka Vuoksen, odvodňující jezero, opouští hladiny Saimaa. Řeka má v jednom z míst velmi prudký spád a tvoří tak krásnou scenérii.

Hned vedle přehrady v Imatře pak stojí zajímavá buduva Valtionhotelli, původně secesního zámku z dob ruské nadvlády nad Finskem. A pokud vás zajímá architektura, tak v místní čtvrti Vuoksennista narazíte na další díla nejslavnějšího finského architekta Alvara Aalta, kterým vévodí kostel Tří křížů.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

 

Severní Karélie

Joensuu

Joensuu je hlavním městem Severní Karélie. Je to studentské město, které s více než 70 tisíci obyvateli zaujímá zhruba 12. příčku v žebříčku největších finských měst. Město bylo založeno roku 1848 a velký rozkvět mu přineslo napojení na soustavu kanálů umožňujících lodní dopravu až do Baltu. V posledních desetiletích pak mělo velký význam založení nynější Univerzity Východního Finska, která je jednou nejdůležitějších v celé zemi.

Z turistického hlediska stojí za návštěvu městské centrum s několika zajímavými původními dřevěnými domy a vyhlášený Dům Karélie s muzeem Severní Karélie. Pokud jste příznivci vojenské historie, pak by vám asi nemělo uniknout Museum bunkrů ležící asi 8 km od centra směrem na Kuopio (pozor, je otevřeno jen přes léto). Je to památník soustavy bunkrů linie Salpa vytvořené na obranu proti ruské agresi za druhé světové války.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

 

Další místa v Severní Karélii

Mezi nejčastější cíle návštěv Severní Karélie, pokud pomineme přírodu, je jednoznačně orotodoxní klášter Uusi Valamo ležící asi 60 kilometrů jízdy západně od Joensuu na jižním okraji jezera Juojärvi. Dnes je z Uusi Valamo významné centrum finské ortodoxní církve, což se ukazuje zejména během církevních svátků, kdy sem proudí mnoho lidí, o které je samozřejmě podnikavými mnichy dobře postaráno.

Historie tohoto místa se vztahuje ke starému klášteru na ostrově Valamo v severní části Ladožského jezera, což je území nyní ležící několik desítek kilometrů od finských hranic na území Ruska. Tento klášter byl založen v první polovině 14. století a byl po dlouhou dobu významných církevním centrem, v době ruské nadvlády pak nejvýznamnějším pro finskou ortodoxní církev. Za druhé světové války, během těžkých bojů mezi Finy a Rusy o tuto oblast, pak byli mniši přestěhováni do Uusi Valamo (Nového Valamo), kam s sebou přenesli mnoho cenností ze svého starého kláštera.

Milovníci přírody naopak vyrazí do malého národního parku Koli, který je jedním z nejznámnějších a nejikoničtějších v jižní části Finska. Pohled z vrcholu Ukko Koli rozhodně patří mezi ty nejfotografovanější v celém Finsku.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: