Jyväskylä a okolí

Jyväskylä se rozkládá ve středním Finsku na severním pobřeží jezera Jyväsjärvi, necelých 150 kilometrů severně od Tampere a necelých 300 kilometrů stejným směrem od Helsinek, v jezerní oblasti Finska.

Se svými více než 130 tisíci obyvatel je Jyväskylä jedním z největších finských měst. Založena carem Mikulášem I. roku 1837, má za sebou Jyväskylä krátkou, ale významnou historii. Právě zde byly totiž v druhé polovině 19. století otevřeny první školy s výukou ve finštině. Velký růst počtu obyvatel pak přinesl závěr druhé světové války, kdy se do města přistěhovala řada obyvatel z oblasti Karélie, která byla podstoupena Sovětskému svazu.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Jyväskylä je považována za město architektury. Mimo jiné proto, že je sídlem velkého množství staveb navržených zřejmě nejslavnějším finským architektem, Alvarem Aaltou, který zde žil ve svém mládí a má zde i své muzeum. Krom jeho architektury ale můžete obdivovat i řadu děl jeho následovníků a dalších významných finských architektů.

Krom toho Jyväskylä nabízí i rozsáhlé sportovní vyžití a fanoušky motorových sportů bude jistě zajímat, že právě zde se každoročně v červenci koná Finská rallye, která je součástí světového rallye šampionátu WRC.

Asi třicet kilometrů západně od Jyväskyly leží městečko Petäjävesi, které se pyšní dřevěným kostelem z let 1793-1795, který je od roku 1994 zařazen na seznam chráněného světového kulturního dědictví UNESCO. Tento kostel je považován za typického zástupce luteránských kostelů vystavěných ve východoskandinávském stylu.

Tags: