Helsinki ve zkratce

Helsinki jsou klenotem Finska, alespoň tedy z hlediska památek. Byly založeny v roce 1550 a v roce 1812 se staly hlavním městem Finska místo starobylejšího Turku. Velký vliv na jejich podobu měla ruská nadvláda trvající více než sto let, která město částečně přetvořila k obrazu svému. Město samotné je součástí velké aglomerace s městy Espoo a Vantaa, která má více než 1,3 milionu obyvatel, tedy zhruba čtvrtinu obyvatelstva Finska.

Historie Helsinek je svázána se švédským králem Gustavem Vasou, který je založil roku 1550 jako obchodní přístav, který měl konkurovat tehdy dánskému Tallinnu. Dalším významným bodem bylo vybudování námořní pevnosti Suomenlinna v polovině 18. století. A největší rozkvět přineslo přenesení statusu hlavního města z Turku na Helsinki v roce 1812. Hlavní město mělo mít i patřičnou podobu, což vyústilo v nebývalou výstavbu korunovanou luteránskou katedrálou dokončenou roku 1852.

V Helsinkách a blízkém okolí je k vidění mnohé a to jak z hlediska architektury a historie, tak i přírody. Za zlatý hřeb lze určitě považovat nádhernou námořní pevnost Suomenlinna, která mimo jiné patří na seznam světového kulturního dědictví UNESCO. Vybudována v polovině 18. století byla kdysi největší pevností tohoto druhu v Baltu a tvořila součást švédské východní obrany. Během dobytí Finska Rusy se o ni ale nakonec žádné boje nestrhly. Proběhlo jen krátké obléhání, po kterém se posádka vzdala a stáhla se. A Finsko připadlo Rusku. Dnešní Suomenlinna je živoucí historickou památkou s muzei, restauracemi či kavárnami. V roce 1991 si pak pro svůj význam vysloužila zapsání na již zmíněný seznam UNESCO.

V samotném centru si pak přijde na své snad každý - ať už se jedná o kulturu, památky či nákupy. Jen na přírodu budete muset vyrazit buď kousek po moři nebo za město. Kvůli přírodě ale Helsinki určitě nenavštěvujete, od toho máte zbytek Finska. Popsat, co všechno vás čeká v hlavním městě země, by podrobněji vydalo na mnoho stránek, a tak v tomto případě spíše jen telegraficky a pro bližší informace vás odkazuji na rozsáhlejší text o zajímavých místech v Helsinkách, popřípadě na dobré průvodce, či po příjezdu na turistické informace. Je toho totiž “přehršel” a možná mezi místy zde nezmíněnými, protože nepatří mezi ta nejzajímavější pro běžné cestovatele, najdete ta, která naopak velmi zajímají vás.

Katedrála v Helsinkách

Pomyslným středem, odkud vyrážet, je přístav a náměstí Kauppatori. Z přístavu se lze krom Suomenlinny dostat třeba i do zoo. Na východ od něj pak leží velký ortodoxní kostel Uspenski, který konkuruje velké protestantské katedrále na Senátním náměstí jen kousek severně od Kauppatori. Esplanáda a třídy vedoucí s ní rovnoběžně na západ směrem k hlavnímu železničnímu nádraží jsou rájem pro nákupy. A na náměstí u nádraží naleznete důležitou galerii umění Ateneum.

Severně od nádraží stojí podél Mannerheimintie několik významných staveb - například budova parlamentu, Finské národní muzeum či jedna z nejvýznamnějších staveb slavného architekta Alvara Aalta - hala Finlandia. O kus dále začínají sportoviště, mezi kterými se skví Olympijský stadion pro olympiádu roku 1952, z jehož věže je krásný výhled na město. Vpravo od něj leží zábavní park Linnanmäki s početnými atrakcemi. Pro příznivce skanzenů a lidové kultury bude jistě zajímavým místem ostrov Seurasaari s řadou historických venkovských staveb, muzeem a ukázkami řemesel, který se nachází asi dva kilometry západně od Olympijského stadionu.

V Helsinkách si na své přijde asi každý. Lze zde strávit den a obejít ta nejzajímavější místa, ale stejně tak jde městu věnovat mnoho dní a poctivě se věnovat expozicím četných muzeí či bezpočtu kulturních událostí, které ve finském hlavním městě celoročně probíhají.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: