Hanko a okolí

Hanko je nejjižnějším městem Finska. Leží na poloostrově vybíhajícím hluboko do Finského zálivu okolo 130 kilometrů západně od Helsinek. Město a okolí prosluly zejména jako rekreační oblast a to už za dob carského Ruska. Hanko bylo založeno roku 1874 a díky své poloze představovalo důležitý přístav. Zejména na přelomu 19. a 20. století bylo město výchozím bodem finských emigrantů do USA, což dodnes připomíná socha ptáků v letu. Roli hlavního přístavu osobní přepravy Hanko v poslední době přepustilo Turku a Helsinkám, ale i tak si zachovalo velký význam zejména pro nákladní dopravu.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Hanko se vám bude líbit především, pokud máte rádi moře – vždyť okolo něj najdete několik desítek kilometrů písečných pláží, byť s koupáním jako ve Středomoří samozřejmě nepočítejte. Základní přehled o městě vám dá pohled z vodárenské věže. Uvidíte z ní ale i dál, na moře a ostrůvky v něm.

Město je ale proslulé svou příjemnou přímořskou rekreační architekturou vystavěnou už částečně za ruské nadvlády. Za návštěvu tak například stojí Casino, což není, jak název napovídá, centrum hazardu, ale bývalý lázeňský sál, nyní přeměněný v restauraci. Proslulý je i Dům Čtyř větrů (Neljän Tuulen Tupa), stará kavárna, mezi jejíž vlastníky patřil třeba proslulý polní maršál a pozdější prezident Finska generál Mannerheim.

Pokud máte chuť na menší výlet, tak v okolí je proslulý krásný maják Bentskär na ostrůvku pár desítek kilometrů západně od Hanko. Pokud budete mít štěstí, můžete na jeho skalnatém pobřeží vidět vyvalující se tuleně a jestliže máte dobrodružného námořního ducha, můžete si dokonce pronajmout jeden z pokojů a strávit noc za zvuku vln.

Na cestě do Hanko nebo z něj se můžete zastavit ještě v městečku Tammisaari (častěji asi narazíte na švédské pojmenování Ekenäs), ležícím jen kousek severovýchodně od Hanko v klidném zálivu. I Tammisaari bylo oblíbeným lázeňským a rekreačním centrem a uchovalo si ve svém historickém centru řadu krásných malebných staveb.

Milovníky přírody bude jistě lákat i výlet lodí do národního parku Ekenäs (Tammisaari Saaristo) pokrývající toto souostroví a okolní vody. Přestože se tato návštěva bude odehrávat zřejmě především v lodi, můžete si nohy protáhnout třeba i na krátké značené trase na ostrově Älgö a jinde.

Po cestě dál do Helsinek (ne ale po té hlavní) se milovníkům historie nabízí návštěva zříceniny hradu Raasepori (Raseborg). Najdete jej zhruba 20 kilometrů východně od Tammisaari v obci jmenující se stejně jako pevnost – Raasepori.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: