Hamina

Hamina je malé město ve východní části jižního pobřeží Finska, poblíž hranic s Ruskem. Pro turisty proslulo především svou pevností z 18. století vystavěnou Švédy v reakci na ztrátu nedalekého Vyborgu v roce 1721.

Město pojmenované Fredrikshamn mělo tuto mocenskou a obchodní baštu nahradit, ale už v roce 1743 také padlo do ruských rukou a až do ruského převzetí celého Finska bylo hraničním městem carské říše. A právě zde byla roku 1809 podepsána Fredrikshamnská dohoda potvrzující získání Finska Ruskem.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Dnes je Hamina významných exportním přístavem a turistickým lákadlem. Městské centrum si totiž stále uchovává hvězdicovitý půdorys novověké pevnosti a zejména velkou část samotného opevnění. Dobře zachované valy a zdi si tak můžete porovnat třeba s pevnostními stavbami v České republice pocházejícími z podobné doby, jako jsou Josefov či Terezín.

Jelikož město v minulosti zasáhly ničivé požáry, velká část budov v centru je spíše novějšího data, ačkoli to jim nijak neubírá na kráse. Přímo ve středu stojí radnice, na jejíž přestavbě se podílel známý architekt Carl Ludwig Engel, který se zasadil i o návrh naproti stojícího evangelického kostela vystavěného v řeckém stylu. Zajímavý je ale i nedaleký ortodoxní kostel.

Nejstarším kostelem ve městě je pak Vehkalahden kirkko, Kostel svaté Marie, jehož základy pocházejí už ze 14. století a který byl centrem obce Vehkalahti, ze které Hamina vznikla. Kostel ležící pár set metrů východně od centra ovšem prošel v 19. století po požáru rekonstrukcí, a tak jeho historické kořeny můžeme obdivovat jen na některých jeho částech.

Krom rozsáhlého opevnění lze navštívit i několik muzeí, ať už to městské či muzeum obchodu. Je však jasné, že právě opevnění bude cílem vašeho výletu i hlavní náplní procházky po tomto příjemném malém městě.

Tags: