Hämeenlinna a okolí

Město Hämennlinna je příjemnou zastávkou na cestě mezi Helsinkami a Tampere. Stačí poblíž centra zaparkovat své auto a vydat se na krátkou procházku přes hlavní náměstí ke klidnému parku na pobřeží jezera ležícím severně od něj. Na jeho břehu už zdálky ční mohutný hrad Hämeenlinna (či jen Häme), ve kterém si na své přijdou všichni příznivci historie. Komplex obtočený vodním příkopem přímo láká k návštěvě. A pokud jste příznivci poněkud modernějších dějin, hned vedle něj najdete dělostřelecké muzeum s rozsáhlou expozicí zbraní zejména z minulého století.

Hrad Häme

Na delší procházku je pak doporučován krásný park Aulanko ležící na druhé straně jezera, jen několik kilometrů od hradu, ve kterém rovněž naleznete rozhlednu. A pokud máte rádi plavby po vodě, pak vás na krátký půldenní výlet mezi Tampere a Hämeenlinnou (v libovolném směru) může vzít loď společnosti Silver line.

Příznivcům kultury a především hudby se nabízí návštěva rodného domu významného finského skladatele Jeana Sibelia, ve kterém najdete i muzeum věnované jeho životu a dílu.

I blízké okolí města nabízí významné historické stavby, a to když po pár kilometrech po hlavní cestě do Tampere odbočíte do obce Hattula, budou vás ukazatele lákat na Kostel Svatého Kříže, stavbu z konce 14. století, která je jednou z mála dochovaných cihlových staveb ve Finsku. Tato významná poutní stavba krom svého zajímavého zevnějšku skrývá na kostely podobného typu i bohatou vnitřní výzdobu, která stojí za shlédnutí.

Kostel Svatého Kříže v Hattule

Na cestě mezi Helsinkami a Hämeenlinnou leží město Riihimäki, které má dlouhou tradici výroby skla - můžete zde tedy navštívit muzeum výroby skla a jeho designu. Krom toho se zde nachází i lovecké muzeum, které může být zajímavou návštěvou pro příznivce lovu i ty, kteří chtějí nahlédnout do této aktivity, která má v tradičním finském, spíše venkovském, životě své pevné místo.

Naopak na cestě mezi Hämeenlinnou a Tampere leží další pro sklářství důležité místo – městečko Iittala, které lze považovat za tradiční centrum finského sklářství. Právě zde se totiž nachází továrna celosvětově známé značky sklářských designových výrobků Iittala. Její komplex je možno navštívit a pozorovat samotnou tvorbu skleněných skvostů. Ty si posléze můžete koupit v podnikové prodejně a věnovat chvilku muzeu skla, které na takovém místě samozřejmě nemůže chybět.

Zobrazit místo Zajímavosti Finska na větší mapě

Tags: