Doprava do Finska a po Finsku

Pokud chcete poznat Finsko pořádně, tak se většímu cestování nevyhnete. A nejde jen o cestu do Země tisíce jezer, ale i po ní – což může být na rozmýšlení mnohem větší oříšek, zvláště pak, pokud chcete navštívit vzdálenější místa. Se základní orientací vám ale snad pomůže následující článek.

 

Do Finska

Z České republiky máte dvě možnosti, jak se dostat do Finska. Pro ty, kteří si návštěvu chtějí užít, nelze než doporučit letecké spojení s následným půjčením auta. Let z Prahy do Helsinek totiž trvá příjemné dvě hodiny a navíc můžete využít následných spojů do dalších finských měst, čímž si ušetříte další kilometry jíždy autem či hromadnou dopravou. Cesta autem z České republiky může být naopak hodně náročná a zdlouhavá – a zabere vám tam i zpět několik dní, které byste jinak mohli využít k zajímavějším věcem.

Nejsnažší cesta do Finska je letadlem

 

Po Finsku

Varianty cestování po Finsku jsou hodně odvislé od vašeho programu. Pokud se chystáte navštívit jen něco málo míst (typicky strávit celou dobu v jednom či dvou národních parcích či městech), pak je pro přesun na dlouhé vzdálenosti nejpříjemnější využít relativně levnou vnitrostátní leteckou dopravu s následným využitím hromadné dopravy (vlaky či autobusy), která je s cenou té letecké mnohdy velmi podobná, ale při menším počtu přejezdů stále akceptovatelná.

Pro větší cestování ve smyslu častějších přesunů je pak nejlepší volbou (pokud necestujete vyloženě sami) půjčení auta ve Finsku. Hromadná doprava by vás v tomto případě vyšla spíš dráž a rozhodně by vám neposkytla ani flexibilitu, ani jakoukoli časovou výhodu.

 

Hromadná doprava

Ve Finsku funguje spolehlivá síť hromadné dopravy. Nejjednodušší cestování na delší vzdálenosti nabízí mimo letecké přepravy především železnice provozovaná společností VR. Variantou na spíše kratší až střední vzdálenosti pak je jistě i autobusová doprava. Ve velkých městech se potom obvykle můžete spolehnout na městskou hromadnou dopravu

Při plánování vaší cesty je třeba brát na zřetel, že hromadná doprava ve Finsku rozhodně nepatří mezi ty nejlevnější. Proto úspora při cestě ve větší skupině bude oproti pronájmu auta jen velmi malá až záporná. Ceny si lze nicméně pohodlně najít na internetu a srovnat tak obě varianty.

 

Půjčovny aut

Ve Finsku fungují všechny velké mezinárodní autopůjčovny, které mají po zemi i poměrně rozsáhlou síť po všech významných městech. Nejvýhodnějších cen na osobu samozřejmě dosáhnete při delších pronájmech a zaplněné kapacitě automobilu.

Ceny benzínu a nafty jsou přibližně podobné těm v České republice. I to je samozřejmě potřeba zahrnout do kalkulace vašeho cestování půjčeným vozidlem.

 

Užitečné odkazy

Finnair - letecká společnost

Paunu.fi - dálkové autobusy

VR.fi - železnice